FÜL-ORR-GÉGÉSZETI SZAKRENDELÉSRE CSECSEMŐ KORTÓL 18 ÉVES KORIG TUDJUK FOGADNI PÁCIENSEINKET!
A gyermekkori fül-orr-gégészeti betegségek típusai és előfordulási gyakorisága eltér a felnőttkorban jellemző megbetegedésektől. A gyermekkorra jellemző kórképek, fejlődési eltérések, a betegségek lefolyására jellemző jellegzetességek ismeretét, a megfelelő vizsgálati típusok megválasztását, a gyerekekre fókuszált kommunikációt és a bizonyítékon alapuló kezelést fontosnak tartom a gyermekek ellátásában.
A leggyakoribbak a felső légút fertőzéses megbetegedései, amelyek többnyire vírusos eredetűek, de előfordulhat bakteriális gyulladás is. A mindennapokban ezeknek a betegségeknek az elkülönítése, antibiotikum szedés szükségességének megítélése miatt fordulnak legtöbben gyermekükkel orvoshoz. Az immunrendszer éretlensége mellett a fülkürt életkorilag jellemző funkcionális eltérései is hajlamosítják a gyermekeket középfülgyulladás kialakulására, melynek vizsgálata, elkülönítése és kezelése szintén fontos feladatunk. Gyakran visszatérő panaszok esetén keressük az esetlegesen hajlamosító anatómiai vagy veleszületett rendellenességeket, társbetegségeket is (például allergia, reflux betegség) a megfelelő kezelési stratégia kialakítása céljából.
Az orrüregek, az orrgarat, algarati régió, gége megítélésére is szükség lehet, fejlődési vagy későbbiekben kialakult rendellenességek megítélése céljából. Gyermekkorban a vizsgálatot vékony, hajlékony endoszkóppal (fiberoendoszkóp) végezzük, amely altatás nélkül is gyors, fájdalommentes és biztonságos lehetőséget ad az egyébként nem vizualizálható régiók megítélésére.
A gyermekkori halláspanaszok kivizsgálása során először mindig tájékozódunk a hajlamosító tényezőkről, ezért a várandósság, születés és azt követő időszak eseményeiről, a vizsgálatot megelőző betegségekről, kezelésekről kérdezzük meg a szülőt részletesen. Amennyiben történt már korábban orvosi vizsgálat vagy kezelés, logopédiai, gyógypedagógiai vizsgálaton is részt vettek, az annak eredményéről szóló írásos tájékoztatót, a korábbi hallásvizsgálat, szűrő vizsgálatok (újszülött-kori és védőnői hallásszűrés) eredményeit célszerű elhozni magukkal. A családban előforduló, a hallást is érintő betegségek ismerete is fontos lehet, érdemes a hallókészüléket viselő vagy korábban fülműtéten átesett közeli rokonok megkérdezése betegségükről.
Következő lépésként elengedhetetlen a fül eszközös vizsgálata a hangvezetési zavarok felismerése céljából. Ennek hiányában nem értékelhető a hallásvizsgálat eredménye. Amennyiben a külső hallójáratban fülzsír halmozódott fel, annak eltávolítása szükséges bármely hallásvizsgálatot megelőzően. A hallójárat egyéb megbetegedései is befolyásolják a hallásvizsgálat elvégezhetőségét, mely elvégezhetőságáről és típusáról minden esetben hallás-diagnosztikában képzett szakorvos dönt.
Vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink egyikén!
2330 Dunaharaszti, Baktay Ervin tér 3.a
Recepció a Suri-ház emeletén található
Hétfőtől péntekig 8:00 -20:00-ig.
Kedves Pácienseink!
Ezúton szeretnénk Önöket tájékoztatni, hogy rendelőnkben néhány tételt érintő áremelés történt 2025. január 1-től számítva.
Köszönjük megértésüket!
Tisztelettel,
Suri Fogtündér és Medical Orvosi Központ