Suri Medical black

Aspirációs citológia - vékony tűs mintavétel

Az aspirációs citológia, vagy más néven tűbiopszia, egy minimálisan invazív diagnosztikai eljárás, amelynek célja a gyanús elváltozások gyors és pontos szövettani vizsgálata. Az eljárás során az orvos vékony tű segítségével sejtmintát vesz az adott területről, amelyet laboratóriumi körülmények között mikroszkópos vizsgálatnak vetnek alá. Az eredmények alapján pontosabb képet kaphatunk az elváltozás természetéről, és időben megkezdhetők a szükséges kezelések.

Mikor ajánlott az aspirációs citológia?

Ultrahang-vezérelt aspirációs biopszia

  • Tapintható vagy képalkotó vizsgálattal észlelt elváltozás esetén: Ha egy csomó vagy gyanús elváltozás észlelhető fizikai vizsgálattal vagy képalkotó diagnosztikai módszerekkel (pl. ultrahang, mammográfia, CT vagy MRI), a citológiai vizsgálat segíthet annak pontos természetét meghatározni.
  • Emlőben, pajzsmirigyben, nyirokcsomókban vagy más lágyrészekben észlelt csomók kivizsgálására: Az eljárás különösen hasznos az emlő-, pajzsmirigy- vagy nyirokcsomó-elváltozások értékelésében. 
    • Pajzsmirigy aspirációs citológia: Ha a pajzsmirigyben göbök keletkeznek, ultrahang-vezérelt pajzsmirigy biopsziával dönthető el, hogy szükség van-e műtéti megoldásra.
    • Emlő aspirációs citológia: Amennyiben a mellben csomót, göböt tapintanak, vagy képalkotó vizsgálat során körülírt lézióra derül fény, az emlő vékonytű biopszia segít tisztázni az elváltozás természetét.
    • Nyirokcsomó aspirációs citológia: Ha egy nyirokcsomó megnagyobbodik, és felmerül a malignitás vagy egy specifikus gyulladás gyanúja, nyirokcsomó vékonytű biopsziát végeznek.
  • Daganatok természetének tisztázására: Az eljárás segít elkülöníteni a jóindulatú és rosszindulatú daganatokat, ezáltal támogatva a megfelelő kezelési terv kidolgozását. A citológiai vizsgálat kulcsfontosságú lehet a korai felismerés és a gyors beavatkozás szempontjából.
  • Már diagnosztizált elváltozások ellenőrzésére és nyomon követésére: Ha egy korábban diagnosztizált elváltozás növekedése vagy szerkezeti változása tapasztalható, az aspirációs citológia lehetőséget nyújt annak ellenőrzésére és a kezelés szükségességének felmérésére.

Aspirációs citológiát azonban nem csak az említett esetekben alkalmaznak, hanem szinte minden testrészen, ahol ultrahang vagy szakorvosi vizsgálat gyanús képletet, elváltozást mutat ki. Ilyenek lehetnek például a hajas fejbőrön lévő csomók vagy zsírcsomók. (Megjegyzés: a has és a here területein nem végezzük ezt az eljárást.)

Hogyan zajlik a vizsgálat?

Az eljárás egy gyors és minimálisan kellemetlen beavatkozás, amelyet általában ambulánsan végeznek.

  1. Előkészítés: A vizsgálat nem igényel különleges előkészületet, és helyi érzéstelenítés általában nem szükséges, mivel a vékony tű használata minimális fájdalmat okoz.
  2. Mintavétel: Az orvos egy vékony, speciális tűt vezet be az érintett területbe, és enyhe szívóhatást alkalmazva sejtmintát vesz. Az eljárás során ultrahangvezérlést is alkalmazhatnak a tű pontos irányítására.
  3. Utókezelés: A beavatkozás után a páciens azonnal folytathatja mindennapi tevékenységeit, mivel a tűszúrás helye csak minimális kellemetlenséget okozhat. A mintát ezt követően patológiai laboratóriumban elemzik, ahol mikroszkópos vizsgálattal meghatározzák annak pontos szerkezetét.
  4. Eredmények: Az eredmények általában néhány napon belül rendelkezésre állnak, és segítenek eldönteni, hogy további vizsgálatok vagy kezelések szükségesek-e.

Galéria

Suri Medical black

Bejelentkezés

Vedd fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink egyikén!

CÍM

2330 Dunaharaszti, Baktay Ervin tér 3.a
Recepció a Suri-ház emeletén található

BEJELENTKEZÉS

NYITVATARTÁS

Hétfőtől péntekig 8:00 -20:00-ig.